Züleyha Ortak

Okur ile yazar  arasında bir gönül bağı olduğuna inanırım hep. Bana göre yazar, gönlüne dokunanı, gönlünü acıtanı, gönlünde yatan o insanı yazan kişidir.  Okur ise altı çizili yazılarda birleştirir ortak yaşanmışlıklarını, acılarını, sevinçlerini. Gönlüne değen mısraları. Okur öyle her  bulduğu cümleyi gönlünün kefesine koymaz üstelik. Ölçer biçer harflerle oynar. Ara da bir savaşır. Ara sıra sitem eder. Küser, darılır, barışır. Bakmış yazarın da bir farkı yok okurdan.  Zaten her ikisinin de ortak bir sebebi vardır neticesinde; “İyileşmek” İyileşmek için yazar yazan, iyileşmek için okur okuyan. Hem başka ne için yazar ki yazan? Ne için okur okuyan ?  Gönül değil mi iki insanı kelimelerde buluşturan. Satır aralarında konuşturan.
Bu sebeptendir ki sen de benim gönül bağımsın sevgili okur. Yaşanmışlıklarımın altı çizili cümlelerdeki bağımsın.

Sanırım artık tanışma vakti geldi. Ben kim miyim? Hayata sorular soran, sorduğu soruların peşinden giden, hayalperest, insanların kalbine dokunmaya çalışan biriyim. İç sesin, baş ağrın, göz yaşın, hayallerin, kayboluşların, isyanların, kıskançlık krizlerin. Kısacası, ben senden bir parçayım gönül bağım. Benden kopardığın her cümle, altı çizili her satırda sen varsın.

Üniversite 2. Sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda bir işçiyim. Zamanımı olabildiğince kendime, edebiyata ve sevdiklerime ayırıyorum. Kalbimi sanat ile birleştiriyorum. Her yaşanmışlıktan kendime bir pay çıkartıyor, hatalarımdan ders çıkartıyorum. Zaman zaman kayboluyor, yolumu yine kendim ile kesiştiriyorum. Tiyatro ile ilgileniyorum aynı zamanda. Tiyatronun kalbe iyi geldiğini söylememe gerek yok sanırım. Diyeceksin ki bu yaşta ne gördün, ne yazabilirsin? Hayattan çok şey öğrendim, öğreniyorum da. Ve biliyorum ki tüm zorlukları yaşasam da asla ölmeyecek içimde umut. Çünkü yürüdüğüm bu yolda sanat var, edebiyat var. Yolum insan olmaktan geçiyor. Ama yine de iyileşmek için okuyorum.  İyileştirmek için yazıyorum. Umarım, yorgun ve kırgın gönlüne bir merhem olur kelimelerim. İnsan, bir insanın yarasına merhem olunca kendi yaralarını da iyileştirirmiş hem. Bu koşuşturmaca içinde geçen hayatta seni biraz olsun alıp uzaklara götürebilirsem ne ala bana, kalemime. Kelimelere ne ala.
Şimdilik hoşça kal gönül bağım. Her şey gönlünce olsun.

Züleyha ORTAK