İyi ki ve Keşkeler

“Kendiniz ile yüzleşmekten korkmayın, çünkü kendimizi sevebilmek için yüzleşmeliyiz.”

Her gün kendi içime çekilip “Bugün kendim için ne yaptım?” diye soruyorum.Aksi takdire uyuyamıyorum. İnsanın vicdanı ile muhakeme yapması zordur. Bilirsiniz.Fakat insanlar belki de bu yüzden yalnız hissediyorlar kendilerini. Yani insanın ara ara kendi iç yolculuğuna çıkması lazım. Kendisine yetebilmesi lazım.

 

Ben de kendi yolculuğumu bu soru ile başlatıyorum ve muhakkak her gün sormaya çalışıyorum kendime. Kocaman düşündükten sonra kocaman bir “olsun” çekiyorum bir “ah” yerine. Okumadığım, sorgulamadığım zamanları yaşamadım sayıyorum mesela.

Peki bugün yaşamaya değer ne kattım kendime? Doya doya doğa ile iç içe yaşadım. Bolca sorguladım. İnsanları, hayvanları, ağaçları, evreni gözlemledim.

Ve hiçbir şeyin sebepsizce var olamadığını kazıdım aklıma. Uzun uzun yürüdüm yolda ve kendi içimde.  Ağaçlara sarıldım delirerek ve aklı başında severek. Elimden tutan  olmasa da  kimsenin elini yarı yolda bırakmamanın verdiği huzurla yaşadım. Yeşilliğin, sağlığın ve sağlıklı düşünen insanların hayatıma dahil olmasını, beni üzen, kıran, yoran ve en önemlisi bana bir şeyler katmayan hiçbir şeyi -buna insanlar da dahil- yanımda  tutmamam gerektiğini kavradım tüm benliğimle. Zamanımı sadece iyi kitap, dizi ve filmler için ayırdım. iyi beslendim. Kısacası ruhuma ve beynime iyi gelen ne varsa ödüllendirdim bugüne.

Biliyorum en büyük savaş insanın kendi içinde yaşadığı savaştır. Ve yine biliyorum ki insana en büyük dersi veren de yine kendi kendine verdiği savaşlarıdır.

Kendiniz ile yüzleşmekten korkmayın, çünkü kendimizi sevebilmek için yüzleşmeliyiz. İnsan ancak yüzleşince sevebiliyor içindeki ben’i. Hatalarıyla, kusurlarıyla. Daha sonra insanları, doğayı evrende var olan her şeyi seviyor ve sahip çıkıyor. Farkındalıkla, dengede kalarak yaşamaya başlıyor en önemlisi de.

Kısacası;
 İnsan yaşama kendi yolculuğundan başlıyor. Başlamalı da. Madem ki tek bir hayat bahşedilmiş bize o halde bir amacı ve bir anlamı olmalı. Bize hediye edilen bu hayatı dilediğimiz gibi yaşama hakkına sahip olduğumuzun bilincine vararak, yaşayalım öyleyse sevgili okur. Yaşama sevincini hiç yitirmemen dileği ile, sevgilerle…

Züleyha ORTAK

Bir Cevap Yazın