Harikalar ve Hayaller Dünyası

Herkes okumanın faydalarından yahut alışkanlığından bahseder. Çevrenizde muhakkak duymuşsunuzdur. Beyin jimnastiği, ruhu besleme vs. Benim içinse, kitap okumak bir tutku haline dönüştü.

Çocukluk dönemlerimde, pek çok çocuk gibi kitap okumaktan haz etmezdim. Annem, eğitimci (öğretmen) kimliğiyle, sürekli kitap okumanın faydalarından bahsederdi. Ben ise aklım sokakta top oynayan arkadaşlarımda, onları büyük bir kıskançlıkla düşlerdim. Onlar dışarda oynasın, ben de eve tıkılıp kalayım diye düşünürdüm. Derken aldığımız ortak kararla, annemin belirleyeceği sayfa sayısı kadar okuduktan sonra, dışarıya çıkabilecektim. İlk günlerde mecburi bir olay olan okuma eziyeti, bir kaç gün sonra okuma keyfine dönüşecekti. Aradan geçen yıllardan sonra, hikaye kitaplarımın hepsini bitirmiştim nihayet. Artık daha birikimli hissediyordum kendimi ve yetişkinlerin “bu kitap sana ağır gelir. Başka bir şey oku” dedikleri kitapları okumak için sabırsızlanıyordum. Hakkında çok büyük övgüler duyduğum ama hiç okumadığım bir yazarın kitabını seçmiştim, koca kitaplıkta. Evet, tabi ki de Yaşar Kemal’in kitabıydı bu. “Bir Ada Hikayesi” serisine ait olan, ilk kitabı “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana” idi kitabın adı. Kitabın girişinden itibaren beni kendine çeken bir cazibesi vardı. O betimlemeler, o karakterler, kurgu… Aslında elimde tuttuğum şeyin, bir kitaptan fazlası olduğunu o zaman kanıksamıştım ya, okumam gereken iki serisi daha vardı. Bunlar; “Karıncanın Su İçtiği” ve “ Tanyeri Horozları” kitaplarıydı. O sene tüm seriyi okudum. Ve inanılmaz hissediyordum kendimi. Bahsi geçen olaylar, mekanlar, kişiler o kadar gerçekçi, o kadar olağanüstüydü ki sanki kitabın içinden biriymişim gibi hissediyordum. Nihayet beklediğim müjde 2012 yılının Ekim ayında gelmişti. Serinin dördüncü kitabı olan “Çıplak Deniz Çıplak Ada” adlı kitabı raflardaki yerini almıştı. Ve yeni hayallere, yeni ufuklara yelken açma zamanı gelmişti.
Hani derler ya; “çok gezen mi çok bilir, yoksa çok okuyan mı?” diye, Yaşar Kemal’i okuyanların pek çoğunun oyunu, okuyandan yana kullanacağını düşünüyorum. Siz de okuyup, karar verin derim.

Sağlıcakla Kalın

——————————Mazlum Tarhan——————

Bir Cevap Yazın