Baharın Marta Ninesi

Kültür çeşitliliği, farklılıkları ve renkleri açısından ülkemiz çok önemli ve ender ülkeler arasındadır. Bu sebeple, baharın gelişi farklı kültürlerle, güzelliklerle kutlanabiliyor.

Mart ayı itibariyle, ilkbahar mevsimine de “hoş geldin” dedik, tabii ki. Baharın gelişi pek çok ülkede ve kültürde farklı karşılamalar ve törenlerle kutlanıyor. Kimi Mart ayının başında, kimi de sonlarına doğru kutlanıyor. Tarihler farklı olsa da arz ettiği önem açısından aralarında hiçbir fark yok. Kültür çeşitliliği, farklılıkları ve renkleri açısından ülkemiz çok önemli ve ender ülkeler arasındadır. Bu sebeple, baharın gelişi farklı kültürlerle, güzelliklerle kutlanabiliyor. Bu kutlamaların daha doğrusu “karşılamanın” ilki şüphesiz ki Bulgaristan göçmenlerinin karşıladığı ve “Baba marta (Marta nine) ” olarak adlandırdıkları karşılamadır. Bulgarlar ve Bulgaristan göçmenleri yakınlarına ve arkadaşlarına “martenitsa (marteniçka) olarak adlandırılan sembolleri, yıl boyu sağlık ve güç dileğiyle hediye ederler. Çestita Baba Marta (Честита Баба Марта) diyerek, birbirlerine tebrikte bulunurlar. Bu bileklikler Mart ayının başı ile bileklere veya kıyafetlere takılır ve dilekler dilenir Marta nineden. Yine inanışa göre, bir leylek veya kırlangıç gördüğünüz zaman, marteniçkanızı leyleğe veya kırlangıca gösterdiğinizde, dileğinizi yerine getirmek üzere Marta nineye doğru haber uçuruyorlar. Ve siz marteniçkanızı çıkarıp, saklıyorsunuz. Bu efsanelerin doğruluğu tartışıla dursun, marteniçkaların tatlı görünümü zaten başlı başına bir harika. Ayrıca aksesuar olarak da hayli şık duruyor. Daha önce duyduğum bir olaya göre; evladı hasta olan bir anne Marta nineden evladı için sağlık diliyor. Her gün leylek görmek için yüksek bir tepeye çıkıp, gözlerini ufuğa dikip, bekliyormuş. Gel zaman git zaman Mart ayı bitmeye yakın bir leylek sürüsü görmüş ve bileğindeki Marteniçkayı leylek sürüsüne doğru göstermiş. Hemen eve koşmuş ve bileğindeki Marteniçkayı çıkarıp, çekmecesine saklamış. Aradan bir kaç ay geçmiş ki evladının durumu iyiye gitmeye başlamış. Ve tabii en sonunda tamamen iyileşmiş. Bu efsane kimilerinin tüylerini ürpertirken, kimileri içinse bir hikayeden öteye geçemiyor.

Öyle ya da böyle ilkbaharın gelişinin insanlar üzerindeki olumlu etkisi tartışılamaz. Bunu sağlayan Marta nine olmasa bile iyi hissedebilmek ve insanın inandığı bir inanç uğruna karşılama yapması güzel bir şey. Marteniçkalarınızın hazır olduğunu kontrol edip, leylek beklemeye başlayabilirsiniz.

Her gününüzün bahar tazeliğinde ve umutlar içinde geçmesi dileklerimle.

Çestita Baba Marta… Честита Баба Марта

Mazlum TARHAN

2 Replies to “Baharın Marta Ninesi”

Bir Cevap Yazın